تاریخچه پیدایش قهوه

تاریخچه‌ی قهوه به سال‌های بسیار دور باز می‌گردد و کسی اطلاع دقیقی از زمان ورود آن ندارد، اما نکته‌ی قابل توجه و جالب چگونگی کشف این دانه‌ی گیاهی است. بر اساس روایات گذشته دانه‌ی‌ قهوه توسط یک دام کشف شده، تعجب نکنید این داستان نسل هاست که ورد زبان‌ها شده است.
در واقع داستان از آن جا شروع می‌شود که یک دامدار اهل اتیوپی متوجه می‌شود که هر زمان گوسفندان از برگ درختان یک منطقه می‌خورند انرژی بیشتری دارند و فعالیت آن‌ها بیشتر می‌شود. انرژی دام‌ها به گونه‌ای است که گاهی اوقات تمام طول شب را بیدار هستند و نمی‌خوابند. دامدار که از این اتفاق بسیار متعجب است با کمک بزرگان صومعه مقداری از دانه را همچون چای دم و میل می‌کنند و در کمال تعجب می‌بینند که انرژی زیادی کسب کرده و حتی در ساعات پایانی شب نیز احساس خستگی نمی‌کنند.

این دانه‌ی گیاهی جادویی که باعث افزایش توان افراد می‌شد راه خود را به کشور‌های دیگر نیز باز کرد و هم اکنون به عنوان یکی از نوشیدنی‌های پرطرفدار معرفی می‌شود. گفتنی است که افراد زیادی سعی می‌کنند با تغییر در زمان یا مکان کاشت و همچنین روش تهیه آن نمونه‌های متفاوتی از قهوه را وارد بازار کنند.

 • اگر میخواهید، قهوه درست کنید پیشنهاد میکنیم از دستگاه هایی که قهوه ساز هستند استفاده کنید. برای خرید دستگاه قهوه ساز به این صفحه مراجعه کنید.

قهوه نماد کدام کشور است؟

قهوه یک نوشیدنی رایج است که از دانه‌های بوداده و آسیاب شده گیاه قهوه به دست می‌آید گیاه قهوه بومی مناطق نیمه گرمسیری آفریقا و برخی از جزایر جنوب و جنوب شرق آسیا است. قهوه عربی شده واژه کفا یا کافا است که در اصل نام منطقه و شهری در جنوب غربی اتیوپی است که گیاه قهوه در نخست در آنجا یافت شده است.

قهوه نماد کدام کشور است؟؛ این سوال دقیق پاسخ ندارد، زیرا قهوه در بسیاری از کشورهای مختلف کشت و مصرف می‌شود. اما ممکن است برخی کشورها را بر اساس؛ تولید، مصرف، تاریخچه یا فرهنگ قهوه بشناسید. برای مثال:

 • برزیل؛ بزرگترین تولیدکننده قهوه در جهان است و حدود یک سوم قهوه در جهان را تولید می‌کند.
 • فنلاند؛ بالاترین مصرف کننده قهوه در جهان است و هر فرد به طور متوسط حدود ۱۲ کیلوگرم قهوه در سال مصرف می‌کند.
 • اتیوپی؛ محل تاریخی پیدایش قهوه است و همچنین دارای تنوع زیادی از گونه‌های قهوه است.
 • ترکیه؛ دارای فرهنگ منحصربه‌فرد و باستانی در تحضیر و سرو قهوه است و همچنین قوری قلمکار (cezve) را به عنوان ابزار پخت قهوه به دست آورده است.
چرت قهوه coffee nap چیست؟ دومینو کالا بلاگ

1- چرت قهوه (coffee nap) چیست؟

شاید این واژه برایتان عجیب باشد که چرت قهوه دقیقا چیست؟ این واژه یعنی شما قبل از این که بخوابید یک فنجان قهوه را میل کنید. این عامل یک تاثیر بسیار مثبت و خوشایند را در بدن به لطف ماده آدنوزین ایجاد می‌کند که تاثیر خوبی بر خواب می‌گذارد. در زمانی که احساس خستگی در بدن شما ایجاد می‌شود در واقع آدنوزین در بدن شما زیاد شده است. با کمی استراحت و خواب کوتاه دوباره این ماده در بدن افت کرده و سرحال می شوید. اگر میخواهید بیشتر در مورد خواص و مظرات قهوه بدانید پیشنهاد میکنیم حتما مقاله؛ خواص و مضرات قهوه چیست؟ را مطالعه کنید.

کافئین و آدنوزین در واقع مخالف هم هستند. زمانی که کافئین میل می‌کنید در واقع میزان آدنوزین خون شما کاهش نمی‌یابد بلکه مانع از فرستادن سیگنال مغز به ترشح آدنوزین می‌شود. همین عامل باعث می‌شود میزان خستگی شما کم شود. بر همین اساس و برمبنای گفته محققان در صورت میل کردن قهوه قبل از خواب میزان انرژی در بدن افزایش پیدا کرده و کیفیت خواب بهتر می‌شود. بعد این مدت خواب کوتاه که عموما 20 دقیقه به طول می‌اجامد بدن ریلکس شده و پر از انرژی تازه می‌شود.

دمنوش قهوه و خواص آن چیست؟ دومینو کالا بلاگ

2- دمنوش قهوه (coffee brew) چیست؟

دمنوش قهوه در واقع آب پخته شده قهوه می‌باشد که دارای خواص بسیار زیادی است. صاف کننده اخلاط است و میزان غلظت خون را کاهش می‌دهد. همچنین موجب افزایش ادرار در بدن شده و رطوبت بدن را می‌گیرد. از بروز سردردها جلوگیری کرده و تب را کاهش می‌دهد. زیرا دمنوش قهوه بدون کافئین بوده و به وسیله گیاهان درست می‌شود و به موجب آن خستگی به طور کامل از بدن شما خارج می‌شود. اگر دوست دارید بیشتر در مورد دمنوش قهوه چیست؟ بدانید پیشنهاد میکنیم حتما این مقاله را مطالعه کنید.

3- قهوه عربیکا (Arabica Coffee) چیست؟

چندین نوع گیاه قهوه در جهان وجود دارند که هر یک مزه، طعم و بوی مخصوص به خود را دارا است. قهوه عربیکا نوعی از قهوه بوده که دارای طعمی بی نظیر و گران قیمت می‌باشد. زیرا این قهوه دارای درختانی است که در حدود 1000 تا 2000 متر بالاتر از سطح دریا رویش می‌کند. همچنین نسبت به هر نوع آب و هوا حاسا بوده و بسیار آفت پذیر می‌باشد. به همین دلیل قیمت آن به مراتب بالاتر از دیگر قهوه ها می‌باشد. از این رو مشخصه قهوه عربیکا خاص بوده و به قرار زیر می‌باشد:

 • میزان ترشی کمتر
 • میزان کافئین موجود در آن به نسبت روبوستا کمتر است. کافئین آن در هر دانه بین 0.8 تا 1.4 می‌باشد
 • از نظر میزان قند و چربی از روبوستا بیشتر بوده و طعم غلظت عالی دارد
 • شکل ظاهری دانه بیضی تر می‌باشد
 • سه چهارم قهوه‌های جهان از نوع عربیکا و یک چهارم از نوع روبوستا می‌باشد.
 • آیا قهوه عربیکا نوع شیرین تر دارد، مطلب معرفی انواع قهوه شیرین را مطالعه کنید.
شکل قهوه عربیکا و قهوه عربیکا چیه؟

از نظر شکل ظاهری قهوه عربیکا ظاهری بیضی شکل و صاف دارند و خط وسط آنها کمی انحنا دارد. محل پرورش این نوع قهوه در سودان، یمن و اتیوپی می‌باشد. از مهمترین مزایای آن می‌توان به؛ افزایش هورمون آندروفین، ضد میکروب، افزایش پتاسیم در بدن، محکم کردن ناخن و استخوان ها، کاهش وزن، افزایش آنتی اکسیدان در بدن و … اشاره کرد. اما عیوب آن یکی گران قیمت بودن، آسیب پذیری بالا در برابر آفت ها و اسیدیته کمتر آن می‌توان اشاره کرد.

4- قهوه روبوستا (Robusta coffee) چیست؟

قهوه روبوستا به تنهایی حدود 25 تا 30 درصد قهوه های جهان را پوشش می‌دهد و بعد از قهوه عربیکا در رتبه دوم قرار دارد. دانه‌های قهوه روبوستا دارای شکل و خواص متفاوتی هستند و با دیگر قهوه ها فرق می‌کنند که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • قهوه روبوستا بیشتر طعم آن تلخ است؛ پیشنهاد در مورد انواع قهوه تلخ بخوانید.
 • کافئین بالاتری به نسبت قهوه عربیکا داشته و مقدار آن تقریبا دو برابر است. زیرا در یک دانه حدود 1.7 تا 4 درصد کافئین موجود است
 • میزان چربی و قند آن به نسبت عربیکا کمتر است
 • قیمت ارزان تری دارد
 • میزان عطر و بوی آن به نسبت قهوه عربیکا کمتر است
 • در برابر آفت‌ها مقاومت بالاتری دارد.
شکل قهوه روبوستا و خواص قهوه Robusta coffee - دومینو کالا بلاگ

شکل ظاهری قهوه روبوستا به صورت دایره ای شکل بوده و خط وسط آن تقریبا صاف است و انحنا ندارد. از نظر اندازه به نسبت عربیکا کوچکتر می‌باشد. همانطور که اشاره کردیم قیمت آن ارزان تر از عربیکا بوده و علت آن هم فقط یک چیز است و آن اینکه نسبت به آفت‌ها مقاومت بیشتری داشته و به همین سبب راحت تر برداشت می‌شود. رسیدگی به آن زحمت زیادی ندارد، در صورتی که قهوه عربیکا به رسیدگی بیشتری احتیاج دارد.

4-1 تفاوت بین قهوه روبوستا و قهوه عربیکا در چیست؟

همانطور که عنوان شد، این دو را می‌توان نژاد قهوه معرفی کرد نه نوع نوشیدنی قهوه که در کافی شاپ‌ها سرو می‌شود. در واقع انواع قهوه بر اساس نحوه درست کردن و آماده‌سازی آن‌ها تقسیم می‌شود نه نوع دانه آن که شامل روبوستا و عربیکا است.

اما برسیم به تفاوت اصلی قهوه عربیکا و قهوه روبوستا که باعث شدند انواع نوشیدنی‌های گرم و خوش طعم در منو کافی شاپ‌ها وجود داشته باشند. از مهم‌ترین تفاوت‌های بین این دو می‌توان به میزان کافئین آن‌ها اشاره کرد که قهوه عربیکا به دلیل نوع کشت و چگونگی رشد از میزان کافئین کمتری برخوردار است، این در حالی است که قهوه روبوستا حاوی حجم زیادی از کافئین است و می‌توان آن را یک ماده انرژی زا قوی معرفی کرد.

علاوه بر میزان کافئین، این دو نوع قهوه در طعم و مزه نیز با هم متفاوت هستند. قهوه‌ی‌عربیکا رگه‌های ترشی در طعم خود پنهان نموده، این مزه حتی با ترکیب شکر نیز خود را به خوبی نشان می‌دهد. این در حالی است که قهوه روبوستا به تلخی زیاد شهرت دارد و همین امر سبب شده که قهوه اسپرسو و زیر مجموعه‌های آن با این قهوه آماده شوند.

5- قهوه ترک (Turk coffee) چیست؟

قهوه ترک نوع دیگری از قهوه می‌باشد که نحوه دم آوری و نوع پودرو آن با قهوه‌های دیگر فرق می‌کند. برای تهیه آن از پودر برشته شده قهوه استفاده می‌شود. برای اینکه قهوه ترک اصیل تهیه شود به ازای هر نفر از یک قاشق مربا خوری قهوه به همراه یک فنجان آب سرد استفاده می‌شود. تمامی مواد لازم درون قهوه جوش ریخته شده و سپس آن را دم می‌کنیم. برای آماده سازی قهوه ترک ابتدا باید قهوه ترک را خریداری کنید. بهتر است نوع اصلی و بدون پودر را خریداری کرده و قبل از مصرف آن را آسیاب نمایید. پیشنهاد می‌کنیم مقاله درباره قهوه ترک را مطالعه کنید.

قهوه ترک و فواید آن چیست؟ دومینو کالا بلاگ

از نظر مقدار کافئین، قهوه ترک دارای بالاترین میزان کافئین بوده و بعد از اسپرسو در رده دوم قرار دارد. اما به دلیل اینکه قهوه ترک دارای حجم بیشتری از اسپرسو می‌باشد در نتیجه میزان کافئین آن حتی از اسپرسو هم بیشتر است. از مهمترین خواص قهوه ترک می‌توان به دارا بودن اسیدهای کلروژنیک اشاره کرد که منبع مهمی از آنتی اکسیدان‌های ضد سرطان می‌باشد. خواصی را که قهوه ترک به شما می‌دهد عبارتند از؛ کاهش قند خون، بهبود التهاب، کاهش کلسترول و کاهش فشار خون در رگ‌ها می‌باشد.

6- قهوه عربی (Arabic coffee) چیست؟

قهوه عربی به دو دسته کلی تقسیم بندی می‌شود که عبارتند از قهوه ترک و قهوه سعودی می‌باشد. در مکان‌های دیگر هم قهوه سعودی را همان قهوه عربی در نظر میگیرند و در کشور امارات هم به آن قهوه خلیجی گفته می‌شود. این نوع قهوه بیشتر در خاورمیانه و علی الخصوص کشور عربستان سعودی تهیه می‌شود. طعم قهوه عربی بسیار خوشمزه بوده و در عربستان به همراه خرما و شیرینی سرو می‌شود و بسیار هم مورد استقبال قرار گرفته است.

قهوه عربی، همراه با خرما میل می شود.

خواص این قهوه بسیار زیاد بوده و می‌توان به؛ افزایش انرژی در بدن، خاصیت ضد التهابی آن اشاره کرد. همچنین برای دستگاه گوارش بسیار مفید بوده و به هضم بهتر غذا کمک می‌کند. اگر قصد رژیم گرفتن دارید حتما قهوه عربی را در برنامه غذایی خود قرار دهید زیرا با افزایش انرژی به ورزش بیشتر و کاهش وزن کمک شایانی می‌کند. سرشار از ویتامین های B6 و B12 بوده و به تقویت سیستم ایمنی کمک زیادی می‌کند. اما در کنار این همه مزیت قهوه عربی به دلیل دارا بودن غلظت زیاد برای افراد با بیماری‌های قلبی اصلا توصیه نمی‌شود.

قهوه فوری و آماده شده و سرع آماده می شود.

7- قهوه فوری (instant coffee) چیست؟

قهوه فوری نوع دیگری از قهوه می‌باشد که همانطور که از نامش برمی‌آید، قهوه فوری سریع آماده می‌شود. فقط کافی است آب را به حالت جوش درآورده و مواد قهوه را درون آن حل کنید و سپس آن را هم بزنید به همین سادگی قهوه شما آماده می‌شود.

نکته مهمی که باید توجه داشته باشید این است که قهوه فوری شبیه قهوه فرانسوی، ترک یا اسپرسو نمی‌باشد. زیرا برای درست کردن قهوه‌های دیگر باید ابتدا دانه قهوه آسیاب شده و سپس دم شود. اما در قهوه فوری تمامی این مراحل از قبل انجام شده و به نوعی قهوه کاملا دم کشیده و سپس خشک شده و در بسته‌های مختلف ریخته شده است. این دقیقا شبیه به چای و چای کیسه‌ای می‌باشد و بهتر است قبل از مصرف این نکات را کامل مورد توجه قرار دهید.

قهوه اسپرسو که توسط دستگاه اسپرسو ساز درست می‌شود.

8- قهوه اسپرسو (espresso coffee) چیست؟

یکی دیگر از انواع قهوه مربوط به قهوه اسپرسو می‌باشد که پایه درست کردن انواع نوشیدنی‌های دیگر نظیر؛ لاته (Latte)، آمریکانو (Americano) و کاپوچینو (Cappuccino) می‌باشد. برای درست کردن این مایع غلیظ و خوشمزه یا باید دستگاه اسپرسوساز داشته باشید و یا به طور دستی از طریق موکاپات آن را تهیه کنید. قهوه اسپرسو بسیار سنگین تر و تلخ تر از قهوه‌های دیگر می‌باشند و به کمک خامه و شیر غلیظ می‌توانید آن را تبدیل به کاپوچینو خوشمزه نمایید.

9- قهوه فرانسه (French coffee) چیست؟

این نوع که با نام قهوه فیلتری نیز شناخته می‌شود حاوی کافئین کمی است و معمولا در فنجان یا لیوان پر سرو می‌شود. البته میزان کافئین این قهوه به نوع قهوه‌ای بستگی دارد که برای دم کردن از آن استفاده می‌شود و با توجه به میزان روبوستایی که استفاده می‌کنیم حجم کافئین آن نیز افزایش یا کاهش پیدا می‌کند. برای تهیه قهوه فرانسه خبری از شعله و حرارت نیست و معمولا در دستگاه قهوه ساز یا فرنچ پرس تهیه می‌شود.

قهوه فرانسه رقیق‌تر از اسپرسو و میزان کافئین آن تقریبا یک سوم است اما به دلیل اینکه به صورت لیوانی سرو می‌شود حجم کافئین بیشتری دارد. قهوه فرانسه در کشور‌های اروپایی و آمریکا از محبوبیت زیادی برخوردار است و معمولا بیشترین مصرف را در وعده صبحانه دارد. البته این نوع قهوه پای ثابت دورهمی و میهمانی افراد نیز است، آن را در قوری‌های تزئینی می‌ریزند و در طول مهمانی سرو می‌شود. گفتنی است که قهوه فرانسه به نسبت دیگر قهوه‌ها تازگی خاصی دارد و خیلی دیر کهنه می‌شود.

10- قهوه دمی (Demi coffee) چیست؟

یکی از جدید‌ترین روش‌های آماده‌سازی قهوه، نوع دمی است. در این روش از دو دستگاه به نام Chemex و V60 استفاده می‌شود، در واقع این دو دستگاه حاوی فیلتر‌هایی کاغذی یا پارچه‌ای هستند که پودر قهوه روی آن ریخته می‌شود و آب داغ به نقطه جوش رسیده به آرامی روی آن ریخته می‌شود.

آب داغ عصاره‌ی‌ قهوه را به همراه خود درون ظرف زیرین می‌ریزد و درب آن تا زمان دم کشیدن قهوه بسته می‌شود. قهوه دمی حقیقی‌ترین مزه قهوه را برای شما به ارمغان می‌آورد و با توجه به نوع قهوه‌ای که استفاده می‌کنید دارای میزان کافئین متفاوتی است.

11- موکاپات (Mokapat) و نهوه دم کردن آن؟

برای تهیه اسپرسو با موکاپات حتما باید دانه قهوه را آسیاب کنید، دقت داشته باشید که میزان آسیاب شدن دانه‌ها باید به اندازه نمک باشد چرا که در موکاپات دانه‌های حجیم می‌شوند. در گام بعدی موکاپات را تا محل خط کشی شده و یا تا زیر خط سوپاپ آن پر آب کنید.

داخل صافی موکاپات 7 الی 8 گرم قهوه بریزید و با پشت قاشق اضافه آن را بگیرید. درب ظرف را محکم ببندید و دور تا دور آن را خوب تمیز کنید. قوری را در محل مورد نظر قرار دهید و از چفت شدن آن مطمئن شوید. پس از این اقدام موکاپات را روی شعله کم قرار دهید تا به خوبی دم بکشد.

3 الی 5 دقیقه طول می‌کشد تا اسپرسو به حالت جوش برسد و در این حالت حباب‌های آن به بیرون پرتاب می‌شوند پس بهتر است حرارت را خاموش و موکاپات را از روی اجاق بردارید. در حین دم کشیدن می‌توانید از مقدار شکر برای خوش طعم شدن اسپرسو استفاده کنید.

12- لاته (latte)

برای تهیه این نوع اسپرسو از شیر داغ استفاده می‌شود، در واقع مقداری شیر داغ با فشار بسیار زیاد داخل فنجان اسپرسو ریخته و باعث ایجاد کف خواهد شد.

13- آمریکانو (American)

این قهوه مخصوص افرادی است که تمایلی به خوردن قهوه تلخ اسپرسو ندارند و در واقع یک روش ابداعی سربازان آمریکایی است که که داخل هر شات اسپرسو آب داغ می‌ریختند تا تلخی آن از بین برود.

14- آمریکانو (American)

این قهوه مخصوص افرادی است که تمایلی به خوردن قهوه تلخ اسپرسو ندارند و در واقع یک روش ابداعی سربازان آمریکایی است که که داخل هر شات اسپرسو آب داغ می‌ریختند تا تلخی آن از بین برود.

15- موکا (mocha)

این نوع اسپرسو از محبوبیت زیادی برخوردار است چرا که در ترکیبات آن از شکلات آب شده به همراه شیر استفاده می‌شود، همچنین برای دیزاین بهتر روی آن کف شیر و پودر شکلات نیز پاشیده می‌شود.

نتیج گیری

انواع قهوه بر اساس فاکتور‌های خاصی تفکیک می‌شوند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به نوع تهیه کردن و مواد افزودنی آن اشاره کرد. به طور کلی انواع قهوه در دو دسته روبوستا و عربیکا تقسیم بندی می‌شوند که از نظر طعم و میزان کافئین کاملا با هم متفاوت هستند. موارد عنوان شده در فوق نیز یکی دیگر از روش‌های تفکیک انواع قهوه به شمار می‌آیند و همچنین می‌توان از نظر نحوه ‌کاشت در مناطق مختلف و خاستگاه نیز قهوه را در گروه بندی‌های متنوعی قرار داد.

سوالات متداول انواع قهوه چیست؟

کدام‌ یک از انواع قهوه (اسپرسو) محبوبیت بیشتری دارد؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که، نوشیدنی های زیادی بر پایه قهوه یا اسپرسو آماده می شوند و هر کدام دارای طرفداران مخصوص به خود هستند. اما محبوب‌ ترین نوشیدنی بر پایه اسپرسو، لاته است.

قهوه چه فوایدی برای سلامتی دارد؟

نوشیدنی هایی که بر پایه قهوه آماده می شوند، خواص و مضرات قهوه چیست؟ می توانند به افزایش انرژی، تمرکز، حافظه‌ کوتاه‌ مدت، پیشگیری از بیماری‌ هایی مثل سرطان، بیماری‌ های قلبی و کبدی و… کمک کنند.

قهوه عربیکا و روبوستا چه تفاوتی دارند؟

قهوه عربیکا نسبت به قهوه روبوستا کافئین کمتر و چربی بالاتری دارد. قهوه عربیکا مناسب برای آماده کردن قهوه‌ های اسپرسو است. اما روبوستا، استقامت بیشتری داشته و مناسب برای قهوه‌ های دمی است.

کدام یک از دانه های قهوه شیرین‌ تر هستند؟

اگر علاقه چندانی به قهوه های تلخ ندارید، می توانید از قهوه عربیکا استفاده کنید. دانه‌ های قهوه عربیکا تلخی کمتری نسبت به دانه‌ های روبوستا دارند.

کدام یک از دانه های قهوه کافئین بیشتری دارد؟

در میان انواع دانه‌ قهوه، دانه روبوستا بیشترین کافئین را دارد. پس اگر به دنبال یک قهوه بسیار قوی هستید، پیشنهاد ما به شما استفاده از دانه های ربوستا است.

آیا قهوه برای بیماران قلبی مضر است؟

این سوالی است که ذهن بیشتر افراد را به خود مشغول کرده، اما باید بگوییم که در صورت مصرف درست هیچگونه ضرری برای شما نخواهد داشت، ولی حتماً قبل از مصرف با دکتر خود در این باره مشورت کنید.

قهوه فوری چیست؟ بخوریم یا نه؟

قهوه فوری به قهوه هایی گفته می شود، که شما می توانید بدون استفاده از دستگاه قهوه ساز آن ها را در زمان کوتاهی آماده کنید. قهوه های فوری، عطر و طعم خوبی دارند و آماده‌ کردن آن ها نیز راحت است. اما کافئین‌ قهوه فوری به‌اندازه قهوه دمی و اسپرسو نیست.

برچسب ها: