این نوع قهوه اسپرسو پایه اصلی انواع نوشیدنی‌های گرم مانند کاپوچینو، لاته، آمریکانو، بلک‌اند وایت و… است و به همین دلیل برای تولید آن از بهترین نوع قهوه استفاده می‌شود، البته نحوه تهیه و آماده‌سازی آن نیز از اهمیت زیادی برخوردار است.

خاستگاه قهوه اسپرسو

قهوه اسپرسو یکی از محبوب‌ترین انواع قهوه است که برای تولید آن از قهوه روبوستا اصل استفاده شده، البته در برخی مواقع نیز از ترکیب قهوه عربیکا نیز در آن استفاده شده است. با این وجود می‌توان خاستگاه قهوه اسپرسو را مربوط به هر دو نوع قهوه معرفی کرد و گفت که اسپرسو یک قهوه چند خاستگاه است.

قهوه اسپرسو بسیار تلخ و سنگین است و معمولا افراد کمی می‌توانند دو فنجان از آن را پشت سر هم میل کنند، البته پیشنهاد می‌کنیم که هرگز این کار را انجام ندهید مخصوصا اگر سابقه ی‌افت فشار دارید می‌تواند باعث ضعف و بی‌حالی ناگهانی شما شود. اگر بیشتر میخواهید در مورد خواص قهوه بدانید پیشنهاد می‌کنیم مقاله خواص قهوه و فواید قهوه چیست را مطالعه کنید.

برای تهیه اسپرسو بیشتر از پودر روبوستا استفاده می‌شود به همین دلیل از تلخی بیشتری برخوردار است و همین امر سبب سنگین شدن آن خواهد شد. همچنین میزان کافئین استفاده شده در اسپرسو به نسبت دیگر قهوه‌های فرانسه و ترک بسیار بیشتر است به همین دلیل خوردن اسپرسو در اول صبح به هیچ عنوان توصیه نمی‌شوند، بهتر است که از اسپرسو در میان وعده‌ها استفاده کنید.

نحوه درست کردن قهوه اسپرسو Espresso Coffee

قهوه اسپرسو و درست کردن آن با دستگاه

با توجه به تعاریف فوق قهوه اسپرسو یکی از قوی‌ترین نوشیدنی‌های گرم است که به دلیل داشتن میزان کافئین بالا، سطح انرژی شما را تا حد زیادی افزایش می‌دهد. برای تهیه کردن این محصول روش‌های زیادی وجود دارد که از بهترین آن‌های می‌توان به آماده‌سازی با دستگاه اسپرسو ساز اشاره کرد.

استفاده از دستگاه نیاز به گذراندن مراحل خاصی دارد که شامل موارد زیر هستند:

گام اول

استفاده از دستگاه کار تهیه قهوه اسپرسو را تا حد زیادی ساده می‌کندف در ابتدا می‌بایست مخزن دستگاه را پر آب کنید، دقت داشته باشید که استفاده از آب تازه سطح اکسیژن موجود را افزایش می‌دهد. البته برخی از دستگاه‌ها از فیلتر تصفیه استفاده می‌کنند و رسوب موجود را که به مرور زمان جمع می‌شود را جدا می‌کنند. این در حالی است که برخی از دستگاه‌ها فیلتر ندارند که در این صورت پیشنهاد می‌کنیم از آب تصفیه شده استفاده کنید.

گام دوم

در این قسمت می‌بایست درون پرتافیلتر پودر قهوه بریزید، برای افزودن مقدار درست پودر به خط‌های درج شده روی مخزن پرتافیلتر دقت کنید. این خط‌ها اعداد زوج را نشان می‌دهند و بر اساس آن می‌توانید تعداد فنجان‌ها را مشخص کنید. اگر قصد دارید برای یک نفر اسپرسو درست کنید تا خط اول را پودر بریزید، این روال تا 2 و 4 هم قابل اجرا است. در برخی دستگاه‌ها به تعداد هر فنجان یک پرتافیلتر وجود دارد.

گام سوم

با استفاده از یک تمپر سطح پرتافیلتر را صاف کنید، دقت داشته باشید که پودر را خیلی فشرده‌سازی نکنید چرا که در زمان تهیه ی‌قهوه عصاره ی‌آن به خوبی خارج نمی‌شود و قهوه شما بد مزه خواهد شد، فشرده‌سازی بی‌اندازه باعث تلخ شدن غیر قابل تحمل قهوه اسپرسو خواهد شد پس در این گام دقت کنید.

گام چهارم

پس از آماده‌سازی پرتافیلتر آن را درست سر جای خود قرار داده و کاملا بچرخانید، با این کار در قهوه ساز به سادگی قفل می‌شود. پس از انجام این اقدامات دستگاه را روشن کنید و اجازه دهید که چراغ مربوط به قهوه اسپرسو روشن شود، برخی از دستگاه‌ها آپشن‌های خاصی دارند و شما می‌توانید مشخص کنید که نوشیدنی سبک یا سنگین باشد و در این حالت تعین نوع قهوه با شماست. 

گام پنجم

پس از روشن شدن چراغ قهوه اسپرسو، دکمه آن را بزنید، به فاصله ی‌چند ثانیه ی‌کوتاه می‌توانید قهوه اسپرسو آماده شده خود را میل کنید. این قهوه از قسطم پرتافیلتر خارج می‌شود و عصاره ی‌خوش طعم و عطری از پودر روبوستا مهیا خواهد شد. پس از این که میزان اسپرسو خارج شده به حد دلخواه شما رسید دکمه ی‌خاموش آن را بزنید تا بخش شیر آن فعال شود.

برای خوردن قهوه اسپرسو می‌توانید همین الان قهوه‌ی خود را میل کنید اما اگر تمایل به خوردن کاپوچینو یا لاته دارید می‌توایند از قسمت شیر نیز استفاده کنید. اگر هم به دنبال خرید دستگاه‌های که برای درست کردن فقط قهوه مناسب است پیسنهاد می‌کنیم دستگاه قهوه ساز را ببینید.

آموزش درست کردن اسپرسو  با دستگاه

نتیجه‌گیری 

قهوه اسپرسو یکی از پرطرفدار‌ترین از انواع قهوه است که به دلیل داشتن قدرت و قوت زیاد یک انتخاب ایده آل برای روز‌های پر مشغله خواهد بود. این قهوه از میزان کافئین بالایی برخوردار است به همین دلیل سطح هوشیاری را به حداکثر می‌رساند و افراد می‌توانند در روز‌های پر کار و درس خود از این مزیت استفاده کنند. البته توجه داشته باشید که مصرف زیاد قهوه اسپرسو زیان‌آور است و می‌تواند تاثیرات منفی بر سلامت افراد داشته باشد.

برچسب ها: