قهوه عربیکا

در میان تقریبا 75 گونه دانه ی‌گیاهی قهوه شناسایی شده در تمام دنیا بخش عمده‌ای از کشت جهان به نوع عربیکای آن اختصاص دارد، این قهوه که جز گیاهان گلدار به حساب می‌آید توانسته بخش عمده ی‌ 70 درصد از تولید قهوه را در جهان به نام خود ثبت کند. طعم بی‌نظیر و عطر فوق العاده این گیاه از مهم‌ترین شناسه‌های آن به شمار می‌آید. پیشنهاد می‌کنیم مقاله انواع قهوه را مطالعه کنید.

درباره قهوه عربیکا Arabica Coffee چیست؟

خوردن این قهوه به صورت روزانه در میان وعده‌ها مزایای زیادی به همراه دارد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به خاصیت ضد میکروبی آن اشاره کرد. وجود میزان قابل توجهی از کافئین علاوه بر تامین انرژی لازم روزانه، امکان کاهش وزن را برای افراد فراهم می‌کند. این قهوه حاوی حجم زیادی از پتاسیم است که تاثیر مثبت زیادی بر روی ناخن و استخوان و مو دارد و باعث تقویت آن‌ها می‌شود.

خوردن یک فنجان قهوه عربیکا در روز مانع از تجمع غدد سرطانی خواهد شد به علاوه از بروز بیماری‌های مفاصلی نیز جلوگیری می‌کند. این دانه ی‌گیاهی تحریک‌کننده هورمون اندروفین و تا حد زیادی باعث تسکین درد‌های عصبی خواهد شد. از نظر عطر و طعم می‌توان گفت که قهوه عربیکا میزان ترشی کمتری به نسبت دیگر قهوه‌ها دارد از این رو مصرف آن بدون هیچ ترکیباتی بسیار پرطرفدار است. حتما مقاله انواع قهوه تلخ را بخوانید.

خاستگاه قهوه عربیکا

همانطور که عنوان شد قهوه عربیکا یکی از بیشترین تولیدات دنیا را به خود اختصاص داده است از این رو حجم زیادی از زمین‌های کشت و زرع قهوه در مناطق مختلف به این دانه تعلق دارد پس نمی‌توان آن را در دسته تک خاستگاه‌ گروه بندی کرد.

از مهم‌ترین ویژگی‌های کشت این دانه، وجود ارتفاعات است و در سراسر دنیا نیز می‌توان نمونه‌های از آن را دید. لازمه شرط ارتفاعات سبب شده که اتیوپی به عنوان بزرگ‌ترین تولید‌کننده قهوه عربیکا معرفی شود، در واقع این منطقه از تغییرات و نوسانات دمایی کمتری به نسبت دیگر مکان‌ها برخوردار است. معمولا این نوع درختان در ارتفاعات دو هزار متری از سطح دریا کشت می‌شوند نسبت به آفات نیز آسیب‌پذیر هستند.

خواص قهوه عربیکا

قهوه عربیکا و نحوه درست کردن آن

مصرف قهوه عربیکا در ابتدای روز انرژی لازم برای انجام کار و امور روزانه را تامین می‌کند، این قهوه بسیار خوش طعم و عطر است اما درست کردن آن نیز از اهمیت زیادی برخوردار خواهد بود. برای داشتن یک قهوه خوشمزه هم می‌توانید آن را ساده و بدون هیچ ترکیباتی آماده کنید و هم با اضافه کردن برخی اقلام، طعم و عطر متفاوتی به آن بدهید.

توجه داشته باشید که میزان آب استفاده شده برای هر فنجان قهوه باید به اندازه همان فنجان باشد، آب بیشتر قهوه را رقیق و طعم آن را از بین می‌برد. برای هر فنجان بنا به ذائقه ی‌خود از یک تا 2 قاشق چایخوری قهوه نیاز است. برای عطر بیشتر یک عدد هل را آسیاب و اضافه کنید. استفاده از زنجبیل، زعفران، میخک نیز با توجه به سلیقه ی‌شما امکان‌پذیر است و باعث ایجاد تغییراتی در طعم آن می‌شود.

برای تهیه قهوه پس از جوش آمدن آب درون قهوه جوش ابتدا دانه‌های قهوه عربیکا را اضافه کنید، سپس حرارت را در کمترین حالت ممکن قرار دهید. اجازه دهید قهوه با حرارت کم تا حدود 10 دقیقه بجوشد، پس از ایجاد کف بر روی قهوه آن را از روی حرارت بردارید تا کمی خنک شود.

پس از گذشت یک الی دو دقیقه می‌توانید ترکیبات اضافه را درون آن بریزید سپس برای حل شدن ترکیبات اضافه شده مجددا آن را روی حرارت قرار دهید. پس از آماده شدن اجازه دهید 3 الی 5 دقیقه خنک شود سپس آن را با انجیر یا خرما میل کنید. پیشنهاد میکنیم مقاله خواص و فواید قهوه چیست از بلاگ دومینو کالا را مطالعه کنید.

نحوه درست کردن قهوه عربیکا

نتیجه گیری

قهوه عربیکا یکی از بهترین نوع قهوه است که به دلیل داشتن عطر و طعم فوق العاده و مزایای زیاد توانسته عنوان پرفروش‌ترین نوع قهوه ترش یا کمی تلخ را به خود اختصاص دهد. این نوشیدنی محبوب از ویژگی‌های زیادی برخوردار است که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به افزایش انرژی روزانه و تسکین درد‌های عصبی اشاره کرد.

برچسب ها: