چرت قهوه Coffee Nap در مفهوم علمی‌تر با استفاده از این روش می‌توان تا حد زیادی حالت خواب آلودگی را برطرف نمود، در واقع آدنوزین ماده‌ای است که در زمان خواب آلودگی در بدن ترشح می‌شود که برای از بین آن می‌بایست از ماده خنثی‌کننده استفاده کرد.

چرت قهوه یا Coffee Nap یک روش موثر در برطرف کردن خواب است که البته باید به صورت درست و اصولی انجام شود تا قدرت بیشتری برای هوشیار کردن افراد داشته باشد، برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با ما همراه باشید.

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که پس از یک روز شلوغ و پر کار باز هم برای انجام خیلی از کار‌ها به زمان نیاز داشته باشید، در این حالت خواب آخرین چیزی است به آن فکر می‌کنید البته هیچ چیزی به اندازه ی‌یک چرت کوتاه نمی‌تواند شما را سرحال کند اما به دلیل مشغله ی‌زیاد می‌توانید از روش موثر چرت قهوه بهره ببرید. در روش چرت قهوه زمانی که قصد استراحت یا خواب کوتاه را دارید، با نوشیدن یک فنجان چای میزان آدنوزین بدن را تا حدی کاهش دهید.

زمانی که سطح هوشیاری شما به دلیل خستگی کاهش پیدا می‌کند، ماده شیمیایی آدنوزین با سرعت بیشتری در بدن ترشح می‌شود و در نتیجه حس خواب آلودگی نیز به سراغ شما می‌آید. در این زمان اگر می‌توانید با یک چرت کوتاه میزان آدنوزین ایجاد شده را تا حد زیادی کاهش دهید، البته شاید خوردن یک فنجان قهوه مانند خواب بر روی آدنوزین تاثیر گذار نباشد اما به دلیل داشتن میزان کافئین زیاد می‌تواند سطح هوشیاری را تا حد زیادی افزایش داد.

چرت قهوه یک قهوه تک خاستگاه است، به این معنا که در یک منطقه ی‌خاص از جغرافیا کشت می‌شود. درباره ی‌این نوع قهوه می‌توان گفت که از خصوصیات خاص و قابل توجهی برخوردار است و به هیچ عنوان نمی‌توانید با قهوه ی‌دیگری آن را دم یا مخلوط کنید چرا که دانه‌های آن غیر قابل ترکیب هستند.

درباره این چرت قهوه می‌توان گفت که خواص و طعم آن به نوعی شناسنامه یک کافی شاپ به شمار می‌آید و به عنوان قهوه ی‌منطقه‌ای از آن یاد می‌کنند. به بیان دیگر این مدل از قهوه‌ها تنها در یک محیط خاص کاشت و برداشت می‌شوند و حتی نحوه ی‌برداشت و بسته بندی آن نیز متفاوت و خاص خواهد بود.

دانه‌های قهوه تک خاستگاه طعم و بوی مخصوص به خود را دارند و به دلیل متفاوت بودن بسیار با ارزش هستند و به نوعی استایل خاصی به افراد می‌دهند. به بیان دیگر افرادی که به صورت تخصصی قهوه مصرف می‌کنند به نوعی بیشتر طالب انواع چرت قهوه تک خاستگاه با طعم متفاوت آن هستند.

مراحل انجام چرت خواب

در گام اول مشخص کردن حالت افت هوشیاری است که معمولا پس از 7 ساعت بیدار بودن خواهد بود، اگر ساعت 7 صبح بیدار شده‌اید افت هوشیاری شما تقریبا ساعت 14 اوج می‌گیرد. معمولا لحظه اوج خواب آلودگی و خستگی 5 الی 10 دقیقه طول می‌کشد و در صورتی که در این زمان طلایی نخوابید ممکن است خواب جای خود را به بی‌حالی و منگی بدهد و در نهایت دیگر نمی‌توانید بخوابید.

پس توجه داشته باشید که پیش از رسیدن به نقطه اوج حتما قهوه را آماده و در زمان اوج آن را میل کنید. پس از صرف قهوه سعی کنید در یک مکان ساکت و کم نور بخوابید، منظور دراز کشیدن نیست واقعا بخوابید. اگر هم به دنبال خواص قهوه و فواید آن هستید پیشنهاد می‌کنیم مقاله فواید و خواص قهوه چیست را مطالعه کنید.

نتیجه گیری

بی‌خوابی یکی از معضلات بزرگی است که افراد زیادی با آن سروکار دارند و دلیل اصلی آن عدم شناخت ساعت خواب بدن است، اگر بتوانید زمان افت هوشیاری را بیابید به سادگی می‌توانید تمام ساعت شبانه روز خواب کافی و مفید را تجربه کنید. همچنین با نوشیدن چرت قهوه از مزیت سرحال بودن و رفع بی‌حالی پس از خواب لذت ببرید.

برچسب ها: